March 27, 2011

Closing the 2010/2011 season


I think this one is the last one in this season. I fished only for 2 hours on Saturday, it was just pouring rain. I was on a sick leave at the beginning of the week and didn't want to risk it again, so I head back home. Anyway – 2 hours of fishing resulted in 78cm pike, caught on Salmo Fatso Crank in my favorite TT color. In Holland the season closes with the end of the March (this Thursday), but I don't think I'll find the time to go out fishing again. The next time I'll be fishing it will be in Poland, in my hometown Kazimierza Wielka. I'm going for a short 1,5 week vacation to fish with my dad. I hope the flood will not ruin the plans to fish in Nida river (like it did in 2010 Spring). Nida river holds the polish pike (24.10 kg, 128cm) and zander(15.60kg,109cm) records, unbeaten since the 70's. Although the times of that big fish are gone I'm afraid, I still have high hopes for that river.

Next weekend I'm going to Rotterdam to visit the Visma, the biggest fishing trade show in Europe. I'll post some pictures as I already promised to write an article for www.jerkbait.pl.Wydaje mi się że to ostatni szczupak w tym sezonie. Byłem na rybach tylko dwie godziny w sobotę bo lało jak z cebra. Na początku tygodnia byłem chory i nie chcąc ryzykować wróciłem do domu. Rezultat dwóch godziny łowienia to 78cm szczupak, złowiony na Salmo Fatso Crank w moim ulubionym kolorze TT. Sezon w Holandii kończy się z marcem (ten czwartek), ale wydaje mi się że nie znajdę czasu by jeszcze raz pójść na ryby. Następnym razem gdy będę łowił będzie to w Polsce, w moim rodzinnym mieście Kazimierza Wielka. Spędzę tam krótkie 1,5 tygodniowe wakacje łowiąc z moim tatą. Mam nadzieje, że powódź nie zrujnuje planów łowienia w rzece Nida (tak jak to się stało na wiosnę w 2010). Z Nidy pochodzą polskie rekordy szczupaka (24.10kg, 128cm) i sandacza (15.60kg, 109cm), nie pobite od lat 70-tych. Obawiam się, że czasy tak dużych ryb w tej rzece już minęły, niemniej jednak nadzieje mam duże.

W następny weekend jadę na targi Visma, największą imprezę wędkarska w całej Europie. Wystawię kilka fotek, i tak obiecałem fotoreportaż dla www.jerkbait.pl.

No comments:

Post a Comment